2010 AKTUALNOŚCI 2011 2012 2013

WYCIECZKA DO BUŁGARII

 

W dniach 16-18 stycznia 2011 r. grupa studentów z Erazmusa wraz z o. Dariuszem udała się z wizytą do franciszkańskiego klasztoru w Rakovski k. Płowdiw w Bułgarii. Polscy zakonnicy, którzy pracują w tamtejszej parafii, przyjęli nas  niezwykle serdecznie i jako doskonali przewodnicy pomogli dotrzeć do interesujących miejsc w okolicy. Zwiedziliśmy klasztor prawosławny w Baczkowie, twierdzę Asenowgrad, antyczne miasto Hisar z naturalnymi źródłami wód mineralnych i Płowdiw - drugie co do wielkości miasto w Bułgarii. Szkoda, że tak szybko musieliśmy wyjechać...

 

Przejdź do galerii

______________________________

 

MSZA ŚW. W DOLNYM KOŚCIELE

 

30 stycznia 2011 r. Msza św. po polsku odbyła się po raz pierwszy o godz. 11.00 w dolnym kościele św. Antoniego na Beyoğlu. Mamy nadzieję, że późniejsza pora ułatwi dotarcie na Msze św. mieszkańcom odległych dzielnic Stambułu i pozwoli na lepszą organizację niedzielnego odpoczynku.

 

______________________________

 

STOWARZYSZENIE MIESZKAŃCÓW ADAMPOLA

 

Dnia 22 marca 2011 r. odbyło się zebranie założycielskie Związku Opieki nad Kościołem i Cmentarzem w Polonezköy. Spośród ok. 50 członków dokonano wyboru Zarządu i zatwierdzono Statut. Prezesem Związku na 3-letnią kadencje została p. Maria Dochoda. Honorowe członkostwo przyznano p. konsulowi Radosławowi Wawrzyniakowi i o. Dariuszowi Wiśniewskiemu. Związek, zarejestrowany i uznany na gruncie prawa tureckiego, stawia sobie za cel działalność na rzecz utrzymania i ochrony adampolskiego kościoła i cmentarza.

______________________________

 

PIKNIK STUDENCKI W BÜYÜKDERE

 

Słoneczna pogoda w niedzielne popołudnie 27 marca 2011 r. zachęciła grupę studentów Erazmusa do zorganizowania pikniku w ogrodzie przy kościele Narodzenia NMP w Büyükdere. Wydaje się, że najbardziej zadowolony był o. Dariusz, który uniknął trudu gotowania obiadu... :)

 

______________________________

 

 

ERAZMUS ŚLADAMI ŚW. PAWŁA

 

W dniach 6-8 kwietnia 2011 r. studenci z Erazmusa i o. Dariusz odbyli podróż nad Morze Egejskie śladami św. Pawła, św. Jana oraz pamiątek starożytnej i bizantyjskiej kultury. Podczas wyprawy przemierzyli 1804 km, przeczytali 188 stron książki o Apostole Narodów i... ogołocili z cytryn drzewa przy franciszkańskim klasztorze w Izmirze. Wśród niespełnionych planów pozostała wizyta w tajemniczym amfiteatrze w Heraklei... Oto kilka zdjęć

 

i zręczny fotomontaż: :)

______________________________

 

WIELKANOC

 

Święte Triduum Paschalne, szczyt obchodów roku liturgicznego, polonijna parafia nad Bosforem sprawowała uroczyście w Polonezköy. W Wigilię Paschalną, w łączności z całym Kościołem i przy udziale chrześcijan innych wyznań, ogłosiliśmy światu radosne orędzie o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Mimo odległości od kraju nie zabrakło jednak tradycyjnego poświęcenia pokarmów na wielkanocny stół. Po Mszy św. o godz. 11.00 w kościele św. Antoniego grupa ok. 25 studentów zorganizowała świąteczny obiad w Büyükdere. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat na wieży kościoła zabrzmiały dzwony...

 

 

______________________________

 

KONCERT W POLONEZKÖY

 

Dnia 8 maja 2011 r. dla uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Konsulat Generalny RP wraz z Gminą Polonezköy zorganizowali w kościele MB Częstochowskiej okolicznościowy koncert. Wystąpił duet smyczkowo-fortepianowy w składzie p. Tomasz Strahl (wiolonczela) i p. Metin Ülkü (fortepian). Wykonano utwory F. Chopina, M. Małeckiego i P. Czajkowskiego. Po koncercie zgromadzeni goście zostali zaproszeni na koktajl do przykościelnego ogrodu.

 

______________________________

 

POŻEGNANIE ERAZMUSA

 

Dnia 5 czerwca 2011 r. studenci z Erazmusa zorganizowali w Büyükdere pożegnalny obiad. Dzięki za wszystko i szczęśliwej podróży do domu! Będzie Was brakować :'(

 

______________________________

 

RENOWACJA FIGURKI MATKI BOŻEJ

 

Dnia 8 czerwca 2011 r. zakończyła się renowacja figurki Matki Bożej w ogrodzie przy kościele w Polonezköy. Prace konserwatorskie prowadziła p. Sandra Zagurila z Łotwy. Po wielu dniach żmudnych starań figurka Maryi ukazała się w pełnej krasie i stanowi prawdziwą ozdobę w otoczeniu naszego kościoła.

 

______________________________

 

FESTIWAL CZEREŚNIOWY W POLONEZKÖY

 

W dniach 4-12 czerwca 2011 r. odbył się w Adampolu tradycyjny Festiwal Czereśniowy. W imprezie wziął udział m.in. zespół folklorystyczny "Żeńcy" z Wielkopolski, który zadbał o piękną oprawę muzyczną podczas Mszy św.

 

 

______________________________

 

BIERZMOWANIE W KATEDRZE

 

Dnia 12 czerwca 2011 r. troje przedstawicieli polonijnej młodzieży : Mélanie Bordeaux, Zuzanna Dzięcioł i Bartłomiej Romański przyjęli w katedrze p.w. Ducha Świętego sakrament bierzmowania z rąk ks. biskupa Louis Pelâtre'a. Życzymy im, aby dary Ducha Świętego przynosiły w ich życiu obfite owoce.

 

Więcej zdjęć w galerii p. Sławka Dzięcioła.

______________________________

 

PIKNIK POLONIJNY W BÜYÜKDERE

 

Dnia 19 czerwca 2011 r. w ogrodzie przy kościele Narodzenia NMP w Büyükdere odbył się kolejny piknik polonijny. Integracyjna impreza wspomagana przez Konsulat RP w Stambule dała możliwość spotkania wielu polonijnym rodzinom w przededniu letnich wakacji. Tradycyjnie zorganizowano kącik dla najmłodszych, którzy mogli rozwijać swe plastyczne talenty. Odbył się także mecz piłki nożnej Polska - Turcja, choć o wyniku nasi tureccy przyjaciele chcieliby z pewnością szybko zapomnieć... :)

 

Więcej zdjęć w galerii p. Sławka Dzięcioła.

 

______________________________

 

BOŻE CIAŁO W POLONEZKÖY

 

Dnia 26 czerwca 2011 r. w ogrodzie przy kościele MB Częstochowskiej w Polonezköy odbyły się centralne uroczystości Bożego Ciała w Wikariacie Apostolskim w Stambule. O godz. 11.00 pod przewodnictwem J. E. Bpa Louis Pelâtre'a odprawiono Mszę św., a następnie wokół kościoła przeszła tradycyjna procesja eucharystyczna. Temat tegorocznego rozważania to obecność Chrystusa w Eucharystii jako znak Bożego Miłosierdzia. W części popołudniowej miał miejsce piknik, zabawy dla dzieci i świadectwa uczestników spotkania. Na zakończenie uroczystości pokazano prezentację multimedialną o bł. Janie Pawle II, orędowniku Bożego Miłosierdzia, po czym ks. biskup udzielił wszystkim końcowego błogosławieństwa. W spotkaniu uczestniczyło ok. 400 osób ze wszystkich parafii Stambułu. Dochód z tacy w wysokości ok. 2500 TL został przekazany na potrzeby prowadzonego przez siostry zakonne domu dla ubogich w Bomonti.

 

______________________________

 

WAKACJE W PUŁTUSKU

 

W dniach 5-14 lipca 2011 r. grupa dzieci i młodzieży z Polonezköy wraz z opiekunami przebywała na kolonii w Polsce. Wyjazd stał się możliwy dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z Pułtuska. W programie znalazły się m.in. podróże do Torunia i Trójmiasta, zwiedzanie Warszawy z Centrum Nauki "Kopernik" oraz wizyta w Szymbarku, gdzie znajduje się rekonstrukcja domu z Adampola. Kontakt z polską kulturą i językiem umacnia więzi młodych adampolan z ojczyzną ich przodków.

 

______________________________

 

ODPUST W POLONEZKÖY

 

W dniu 27 lipca 2011 r. miał miejsce doroczny odpust w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Polonezköy. Uroczystości przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił o. Grzegorz Kordek z Lublina, który w sierpniu sprawował posługę duszpasterską w naszej polonijnej wspólnocie.

 

 

______________________________

 

 

BISKUP U ŚW. ANTONIEGO

 

Dnia 25 września 2011 r. bp Louis Pelâtre odwiedził polską wspólnotę i przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele św. Antoniego. W krótkiej prezentacji powiedziano: "Od stuleci polscy dyplomaci, kupcy, artyści, podróżnicy, żołnierze i inni przybysze osiedlali się w mieście nad Bosforem. Dokumenty historyczne potwierdzają, że towarzyszyli im zawsze polscy księża (m.in. jezuici, franciszkanie, salezjanie), którzy sprawowali wśród nich duchową posługę. Msza św. po polsku w kościele św. Antoniego została wprowadzona w 1938 r., gdy o. Romuald Filonowicz rozpoczynał swą długoletnią działalność. Nie jesteśmy zbyt liczną grupą, ale pragniemy wyrazić wdzięczność, że od wielu lat decyzją biskupa w Wikariacie Apostolskim w Stambule mianuje się duszpasterza odpowiedzialnego za polską wspólnotę. Cieszymy się, że możemy modlić się w ojczystym języku, prowadzić katechezę dla dzieci i młodzieży, tworzyć duchowy dom dla tych, którzy znaleźli się nad Bosforem ze względu na pracę, miłość, studia czy turystykę. Zapewniamy, że pragniemy wnosić nasz wkład w budowanie wspólnoty lokalnego Kościoła".

 

Przejdź do galerii

______________________________

 

JESIENNY PIKNIK POLONIJNY

 

Dnia 2 października 2011 r. w ogrodzie przy kościele w Büyükdere miało miejsce spotkanie polonijne przy grillu. Słoneczna pogoda sprzyjała niezwykle wysokiej frekwencji. Nieoczekiwanie zakończył się tradycyjny pojedynek piłkarski, gdyż wybicie piłki poza boisko spowodowało jej zaginięcie i przerwanie meczu... Na rewanż czekamy do wiosny!

 

 

______________________________

 

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W ADAMPOLU

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją dnia 1 listopada 2011 r. uroczystej Mszy św. w Adampolu przewodniczył J.E. Ks. Bp Louis Pelâtre. Po liturgii w kościele wierni w procesji udali się na cmentarz, gdzie odbyło się poświęcenie grobów i modlitwy za zmarłych.

 

______________________________

 

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

 

Dnia 4 grudnia 2011 r. w sali teatralnej szkoły Saint Benoit na Karaköy odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem. Dzieci pod kierunkiem s. Arlety zaprezentowały przedstawienie na temat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, po czym odebrały od św. Mikołaja niecierpliwie oczekiwane prezenty. Dziękujemy św. Mikołajowi i Konsulatowi RP w Stambule za zaproszenie i prosimy o nas nie zapominać w przyszłym roku.

 

______________________________

 

PROGRAM MSZY ŚW. W OKRESIE

NARODZENIA PAŃSKIEGO

 

24 grudnia: Pasterka

- Polonezköy                                 godz. 21.30

- Büyükdere                                  godz. 22.00

25 grudnia: Narodzenie Pańskie

- św. Antoni                                   godz. 11.30

- Polonezköy                                 godz. 18.00

1 stycznia: Bożej Rodzicielki

- św. Antoni                                  godz. 11.30

- Polonezköy                                godz. 18.00

- Büyükdere                                 godz. 18.00 

5 stycznia: Objawienie Pańskie

- Polonezköy                                    godz. 18.00

6 stycznia: Objawienie Pańskie

- św. Antoni                                      godz. 11.30

- Büyükdere                                     godz. 18.00

7 stycznia: Chrzest Pański

- Polonezköy                                    godz. 18.00

8 stycznia: Chrzest Pański

- św. Antoni                                      godz. 11.30

- Büyükdere                                     godz. 18.00

 

W oktawie Narodzenia Pańskiego obchodzimy następujące wspomnienia liturgiczne: św. Szczepana (26.12), św. Jana Ewangelisty (27.12), św. Młodzianków (28.12), Świętej Rodziny (30.12). W tych dniach zapraszamy na wieczorną Mszę św. do Büyükdere na godz. 19.00.

______________________________

 

 

ROZLICZENIE FINANSOWE ZA 2011 R.

WE WSPÓLNOCIE ŚW. ANTONIEGO

 

PRZYCHODY TL
Taca 8031
WYDATKI TL
Klasztor św. Antoniego 3700
Klasztor Büyükdere 801
Słodycze, napoje 584
Bilet i kurs o. Grzegorza 560
Katecheci 500
Caritas, ubodzy 495
Misje 132
Watykan 125
Ziemia Święta 100
Pomoce katechetyczne 46
Inne 211
Razem 7254
   
Saldo końcowe 777

 

Szczegółowe rozliczenie dostępne w pliku

 

 

 

 

 
 
STRONA GŁÓWNA
POLONEZKÖY
HISTORIA
KATECHEZA
GALERIA
JAK DOJECHAĆ
STAMBUŁ
HISTORIA
KATECHEZA
GALERIA
JAK DOJECHAĆ
ANKARA
DUSZPASTERZE
KANCELARIA
NAD BOSFOREM
WOLNE POKOJE
KONTAKT