AKTUALNOŚCI  2010 2011 2012 2013

 

BIERZMOWANIE W POLONEZKÖY

 

Dnia 29 maja 2010 r. w kościele parafialnym w Polonezköy ks. bp Louis Pelâtre udzielił sakramentu bierzmowania polskiej młodzieży. 11 dziewcząt i 1 chłopiec po uprzednim przygotowaniu zostali umocnieni darem Ducha Świętego. Po uroczystości w kościele zgromadzeni goście przenieśli się do suto zastawionych stołów w ogrodzie.

 

Więcej zdjęć w galerii p. Sławka Dzięcioła.

_____________________________________________

 

WIZYTA LECHA WAŁĘSY

 

Dnia 24 października 2010 r. Misję Polską w Stambule odwiedził Pan Prezydent Lech Wałęsa, który przyjechał na zaproszenie tureckich władz. W krótkim przemówieniu po Mszy św. o. Dariusz powiedział m.in.: Myślę, że to wielki dar niebios, że możemy żyć w czasach niezwykłej od stuleci koniunktury dla Polski, w czasach, gdy spotkało się dwóch wielkich rodaków: Jan Paweł II i Lech Wałęsa, i działali wspólnie, aby odmienić losy naszej ojczyzny (...). Panie Prezydencie, dziękujemy za obecność i wspólną modlitwę, życzymy dużo zdrowia i sił na dalsze lata wypełniania Pana misji, owocnych rozmów z tureckimi przyjaciółmi i szczęśliwej podróży do ojczyzny.

 

______________________________

 

OTWARCIE DOMU POWSTAŃCA W SZYMBARKU

 

W dniach 4-9 listopada 2010 r. kilkunastoosobowa delegacja z Polonezköy wzięła udział w otwarciu Domu Powstańca Polskiego w Szymbarku na Kaszubach. Rekonstrukcja domu z Adampola powstała z inicjatywy p. Daniela Czapiewskiego, który upamiętnia losy polskich emigrantów z różnych stron świata. W uroczystości, która rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem o. Dariusza, wzięło udział kilkaset osób. W części artystycznej odbył się koncert zespołu Cappella Gedanensis, pokaz filmu o Adampolu oraz prezentacja książki J. Łątki  Adampol - Polonezköy (1842-2010). Niezwykła gościnność kaszubskich gospodarzy i odkrycie uroków Trójmiasta otwiera perspektywę dalszej owocnej współpracy.

 

 

 

________________________________________________

 

WYPRAWA ERAZMUSA

 

W dniach 16-18 listopada 2010 r. grupa studentów z Erazmusa wraz z o. Dariuszem udała się w podróż samochodem do franciszkańskiego klasztoru w Izmirze. W ramach tej wyprawy odwiedzili miejsca związane z obecnością św. Pawła oraz ruiny starożytnych miast (Troja, Assos, Efez, Didyma, Milet, Foça, Pergamon). Piękne kolory jesieni, słoneczna pogoda oraz poznanie niezwykłych zabytków antycznego świata i początków chrześcijaństwa pozostawiły niezapomniane wrażenia...

 

Szczegółowy opis i wrażenia z podróży dostępne na blogu.

 

_________________________________________________

 

JASEŁKA

 

Dnia 5 grudnia 2010 r. o godz. 16.00 w gmachu szkoły Saint Benoit na Karaköy odbyła się inscenizacja jasełek w reżyserii s. Arlety. Publiczności na sali i aktorom za kulisami, którzy wykazali się nie lada pomysłowością w przygotowaniu strojów, dostarczyły one wiele uciechy! Po przedstawieniu p. konsul Radosław Wawrzyniak wprowadził na scenę św. Mikołaja, który tradycyjnie rozdał prezenty najmłodszym widzom i uczestnikom zabawy.

 

________________________________________________

 

KONCERT BOŻONARODZENIOWY

 

Dnia 18 grudnia 2010 r. o godz. 20.00 w kościele św. Antoniego odbył się tradycyjny świąteczny koncert bożonarodzeniowy zorganizowany przez Konsulat Generalny RP. W imprezie wziął udział Jego Świątobliwość Bartłomiej I, Patriarcha Ekumeniczny w Stambule. Wystąpił kwartet smyczkowy i solistki z zespołu Cappella Gedanensis z Gdańska. Mamy nadzieję, że zwyczaj świątecznych koncertów w naszym kościele będzie w przyszłości kontynuowany.

 

_______________________________________

 

WIGILIA W BÜYÜKDERE

 

Wigilijny wieczór grupa studentów z Erazmusa spędziła w klasztorze franciszkańskim w Büyükdere. Dla niektórych były to pierwsze święta z dala od kraju i rodziny. Dzięki studenckiej pomysłowości i staraniom nie zabrakło tradycyjnych potraw, kolęd i dzielenia się opłatkiem. Nad Bosforem zapanował niepowtarzalny klimat Bożego Narodzenia...

 

 

 

 

 

 
 
STRONA GŁÓWNA
POLONEZKÖY
HISTORIA
KATECHEZA
GALERIA
JAK DOJECHAĆ
STAMBUŁ
HISTORIA
KATECHEZA
GALERIA
JAK DOJECHAĆ
ANKARA
DUSZPASTERZE
KANCELARIA
NAD BOSFOREM
WOLNE POKOJE
KONTAKT